Franciaország csökkenti katonai jelenlétét Nyugat-Afrikában: Hatások Magyarország számára
A franciák katonai befolyása fokozatosan csökken a regionális stabilitás új korszakában.
Elefántcsontpart bejelentette, hogy a francia csapatok kivonulnak az országból, ezzel tovább csökken a volt gyarmati hatalom katonai befolyása a régióban.
Alassane Ouattara, Elefántcsontpart elnöke év végi beszédében hangsúlyozta, hogy a lépés célja az ország hadseregének modernizációja.
A nigériai és a mali események után a szenegáli kormány is megerősítette, hogy 2025-ig lezárják a francia katonai bázisokat az ország területén.
Elefántcsontpart ad otthont a legnagyobb megmaradt francia katonai kontingensnek Nyugat-Afrikában, ahol mintegy 600 francia katona állomásozik, míg Szenegálban 350 fő tartózkodik jelenleg.
Franciaország Nyugat-Afrikában megszűnő katonai jelenlétére a regionális instabilitás és a növekvő francia-ellenes hangulat miatt kerül sor, különösen a katonai puccsok által sújtott Maliban, Burkina Fasóban és Nigerben.
Chad kormánya, amely a Nyugat egyik kulcsfontosságú szövetségese az iszlám militánsok elleni harcban, szintén novemberben zárta le védelmi együttműködési megállapodását Franciaországgal.
Bassirou Dioumaye Faye Szenegál elnöke megerősítette, hogy új doktrínát javasol a védelem és biztonság terén, amely az összes idegen katonai jelenlét végét vonja maga után 2025-től.
Az elmúlt évtizedekben Elefántcsontpart vallási és etnikai harmóniájáról, valamint fejlett gazdaságáról volt ismert, ami miatt a nyugat-afrikai régió stabilitásának modelljévé vált.
Az ország 2002-es fegyveres lázadása azonban megosztotta gyarmatát, és bár azóta különböző békeszerződések révén sikerült előrehaladniuk a politikai rendezés felé, a stabilitás még mindig kihívásokkal néz szembe.
Annak ellenére, hogy az országot instabilitás sújtja, Elefántcsontpart a világ legnagyobb kakaóbab-exportőre, állampolgárai viszonylag magas jövedelemmel rendelkeznek a térség többi országához képest.
Ezek a változások lehetőséget kínálnak Magyarországnak és más európai országoknak, hogy új kapcsolatokat építsenek ki a nyugat-afrikai térségben.
A helyi gazdaság fejlesztése iránti elkötelezettségünk és a stabilitás támogatása közös érdekünk.
Budapest közvetítő szerepet vállalhat a regionális együttműködés előmozdításában, és az újjászervezett katonai jelenlét nyomán kereskedelmi és diplomáciai kapcsolatok erősödésére számíthatunk.