Az energiabiztonság kérdése: A transznisztriai ipar leállása és annak hatásai
Az orosz gázleállás kihívásai a Dnyeszter Menti Köztársaságban
A Dnyeszter Menti Köztársaság, Moldovával szembeni szakadár régió, ipara szinte teljesen leállt az orosz gázszállítások megszakadása miatt, miközben az élelmiszeripari vállalatok a termelés fenntartására törekednek, biztosítva a régió élelmiszerbiztonságát.
Az 1990-es évek óta a főként orosz ajkú, mintegy 450 000 lakosú terület küzd a nehézségekkel, amikor a szovjet birodalom összeomlásával Moldovától való elszakadását kinyilvánította.
Szergej Obolonik, a régió első miniszterelnök-helyettese szerint az ipari vállalkozások kivétel nélkül leálltak a gázhiány következtében.
"Túl korai még megjósolni, hogyan fog alakulni a helyzet...
A probléma olyan mértékű, hogy ha a megoldás sokáig elhúzódik, a vállalkozások visszafordíthatatlan károkat szenvedhetnek el, elvesztik újraindulási képességüket" – mondta Obolonik egy helyi csatornának adott interjúban.
Ukrajna, állandó konfliktusa ellenére Oroszországgal, eddig lehetővé tette a gázszállítást területén keresztül, akár egymilliárd dollárt keresve évente tranzitdíjakkal.
Az ötéves szerződés lejártával azonban Kijev nem volt hajlandó megújítani azt.
Szlovákia és Ausztria, kitettségük csökkentése érdekében, alternatív beszállítókra támaszkodtak, de Transznisztria most krízishelyzetbe került.
Az orosz jelenlét és a körülbelül 1500 ott állomásozó orosz katona ellenére a régió energiafüggetlenségi törekvései megakadni látszanak.
A helyi energiacég csökkentette a fűtést és a melegvíz-szolgáltatást, és a családoknak azt tanácsolták, hogy zárt, fűtött szobába vonuljanak vissza, az ablakokat függönyökkel vagy takarókkal fedjék le, és elektromos melegítőket használjanak.
Vadim Krasnoselsky, a transznisztriai vezető, közölte, hogy a régió gáztartalékai körülbelül tíz napra elégségesek a korlátozott felhasználás mellett a régió északi részén, míg a déli részen kétszer ilyen hosszú időre.
A térség legnagyobb erőműve átállt a széntüzelésre, és arra számítanak, hogy ezzel képesek lesznek ellátni elektromos árammal a lakosokat a téli hónapokban.
Oroszország korábban évente mintegy kétmilliárd köbméter gázt szállított Transznisztriának, amely Moldova áramellátásának jelentős részét is biztosította.
Moldova azonban igyekszik csökkenteni orosz gázfüggőségét, belépni az Európai Unióba, és növelni Romániából származó energia importját.
Moldovagáz vezetője, Vadim Ceban elmondta, hogy a tiraszpoli gázszolgáltató cégen keresztül hajlandóak lennének segíteni a gázvásárlásokban európai országokból, de a piacokon érvényes áron kellene fizetni érte.
Transznisztria eddig gyakorlatilag ingyen kapott gázt a Gazpromtól egy hallgatólagos megállapodás alapján.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a gáztranzit megszűnéséről kijelentette, hogy ez az egyik legnagyobb veresége Moszkvának, és az Egyesült Államokat arra ösztönözte, hogy növelje gázszállításait Európába.
Az ukrajnai invázió óta Európa jelentősen csökkentette függőségét az orosz energiától, és növelte más forrásból történő beszerzéseit, például norvég csővezetékekből és amerikai cseppfolyósított földgázból (LNG) származó importját.
A hidegháború vége óta most először alakult ki új geopolitikai realitás, amelyben az energiabiztonság és a függetlenség kérdése döntő tényezővé vált.