Környezetvédelmi válság a Krasznodari területen: Az orosz tankerhajók elsüllyedése rávilágít a tengeri szállítás kockázataira
Az olajszennyezés hatásai a helyi közösségekre és a környezetre – Megoldások a jövőbeli megelőzésre
2024.
december 25.
– A Krasznodari terület hatóságai rendkívüli állapotot hirdettek azzal a céllal, hogy hatékonyan kezeljék az oroszországi Anapa és Temrjuk kikötővárosai mentén bekövetkezett súlyos olajszennyezést.
A válsághelyzet alapját az a tragikus esemény adja, amely a korszerűtlen Volgonyefty tankhajók heves viharban történő elsüllyedéséhez vezetett a Kercsi-szoros vizein.
Az incidens a környezetvédelem fontosságára és a tengeri szállítás biztonságának megnövelt kontrolljára hívja fel a figyelmet.
Az érintett térség partvidékén a lakosság és a természetvédők példaértékű együttműködése révén mintegy 10 ezer önkéntes támogatja a helyzet kezelését.
Ez a közösségi összefogás segítheti a szennyezett területek gyorsabb megtisztítását, ám a helyi ökoszisztéma visszafordíthatatlan károkat szenvedett.
Krasznodar kormányzója a helyzet kezelése során hangsúlyozta, hogy az előzetes számítások szerint a fűtőolajnak a tenger mélyén kellett volna maradnia.
Az időjárási viszonyok azonban gyorsan változnak, és az olajszennyezés kikerül a partvidéki régiókba, ahol jelentős károkat okoz az élővilágban, beleértve a madarak és delfinek pusztulását is.
Az eddigi vizsgálatok során megállapították, hogy 256 kilométernyi partszakaszon vannak szennyezett területek.
Az orosz hatóságok aktívan dolgoznak a területek megtisztításán, eddig 25 tonna olajos-vizes iszapot és 17 ezer tonna olajszennyezett homokot gyűjtöttek be.
A becslések szerint körülbelül 200 ezer tonna föld lehet érintett a szennyezés nyomán.
A tragédia rávilágít arra a sürgős szükségletre, hogy nemzetközi szinten szigorítsák meg a tengeri szállítási szabályokat, és olyan technológiákba fektessenek be, amelyek minimalizálják a hasonló környezeti katasztrófák bekövetkezésének valószínűségét.
Budapest és Magyarország számára különösen fontos, hogy részt vegyenek az Európai Unió hasonló válságokra adott válaszainak fejlesztésében, és kivegyék részüket a környezetvédelem támogatásában, hiszen a környezeti károk túlmutatnak országhatárokon, és mindannyiunk közös jövőjét érintik.