Sunday, May 19, 2024

Невероватна драма у полуфиналу Купа Мађарске у Ференцваросу

У утакмици која је фанове држала на ивици њихових седишта, Ференцварос (Фради) и Нирегихаза Спартак су одиграли невероватан полуфинални сукоб у мађарском купу.
Ференцварош је пропустио пенални удар, док је Нирегихаза, која је водила до 85. минута, изгледала спремна за финал, само да је тим Дејана Станковића направио изванредан повратак за четири минута. Пакси ФК је већ резервисао своје место у финалу МОЛ унгарског купа у уторак, долазећи одзад да би победио Кисварду 2-1 на домаћем терену, што је означивало њихов други финални наставак у такмичењу од 2022. године. У другом полуфиналу у среду је лидер друге дивизије, Нирегихаза, примио Ференцвароса, који је већ освојио овогодишње првенство НБ И (Прва дивизија). Нирегихаза, која је морала да игра утакмицу у Балмазујувхаросу због реновирања сопственог стадиона, суочена је са неповољним положајем играња без ВАР система, лишавајући судију подршке видео помоћника судије. Иако математички није гарантовано, Нирегихазова промоција у НБ I изгледа скоро сигурна. Последњи пут су се два тима срели од марта 2015. године, с обзиром на време проведено у различитим лигаским дивизијама. Ференцварош је почео са играчима Варга А. , Ботка, Абена, Цисе, Цивиц, Маига, Абу Фани, Захаријасен, Маркинос, Варга Б., Траоре, док је Нирегихаза, предвођен бившим играчем Ференцвароса Крисцтианом Тимаром, уредио се са Фејером, Бакијем, Алаксајем, Генгелицкијем, Фаркасом Б., Кестјевс Б., Наги Д., Наги Б., Гресо, Беке П., Ковацрети, укључујући и другог бившег играча Ференцвароса, Доминика Нагија. Ференцварос је у почетку био доминантнији, али је прва значајна прилика пала на Нирегихазу, коју је провалио Барнабас Наги, дајући Адама Варги шансу да интервенише. Рана повреда Закаријасена приморала је Ференцвароса да у 15. минуту доведе Макрекиса. У средини првог полувремена, Варга је направио сјајан спасавање да би одбио ударац Ковацрестија, и упркос низу углова и блиских покушаја, први полувремен је остао без голова. У 50. минути Матиас Гресо је пробио слободу у прилику један на један, али је Варга поново био једнак изазову. Пенални гол који је Ференцваросу додељен у 57. минуту, величанствено је спасао вратар Фејер, одбацујући Варгу. Након пропуштеног пеналта, Нирегихаза је у 68. минуту повео Марка Ковацестија. Утакмица је наставила са Кодром који је пропустио кључну шансу за Ференцварос, коју је спасао Фејер. Како се чинило да се утакмица окренула према победи Нирегихазе, отпорност Ференцвароса се исплатила када је Цисе изједначио у 85. минути, након чега је у 89. минуту следио драматичан победник од замене Сјевикјана, остављајући Фејера у корену. У последњим тренуцима, Акос Сигер и Новак имали су шансе за Нирегихазу, али их је покушај осујетио Варга, обезбеђујући место Ференцвароса у финалу. Резултат полуфинала Купа Мађарске: Нирегихаза Спартакс ФЦ 1-2 Ференцварос ТЦ (Целови: Ковацхристи 68'; Циссе 85', Сзевикјан 89') Жути карти: Алаксај (Нијерегихаза 57'), Маркинос (Ференцварос 43'), Абу Фани (64'), Варга Б. (79'), Сјевикјан (90') Финале је планирано за 15. мај у Пускас Арену.