Kaja Kallas, aki 2021-ben mindössze öt hónapig volt Észtország miniszterelnöke, az Európai Tanács szívében találta magát egy kihívó helyzetben.
Amikor az orosz csapatok az ukrán határhoz közelítettek,
Angela Merkel akkori német kancellár Vlagyimir Putyin meghívását javasolta az EU-csúcsra.
Kallas ezt határozottan ellenezte, mondván, Putyin nem megbízható partner.
A helyzet Kallasnak azóta is meghatározó politikai védjegyévé vált: a vasakaratú vezető, aki nem fél szembeszállni a nagyhatalmak képviselőivel.
Merkel visszakozása után három évvel Kallas lett az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
December 1-jével kezdődően áll az EU előtt, hogy összhangba hozza a 27 tagállam politikai érdekeit.
Ez időszerű kihívás egy olyan időszakban, amikor az uniós külpolitika jelentős geopolitikai feszültséggel néz szembe.
Kallas már politikatörténetileg is szembeszáll minden pragmatikus populizmus felsőbbrendűségével, különösen Putyin politikai manővereivel.
Az ő fő politikai ellensúlya egyesek szerint ugyanis épp az orosz elnök, akinek agresszív húzásaira folyamatosan felhívja a figyelmet.
Míg Josep Borrell, az elődje, gyakran konfliktusok kereszttüzében találta magát a külügyminiszterek ülésein, Kallastól több spontaneitást és gyakorlati ötletet várnak a diplomáciai asztal körül.
Több miniszter elmondása szerint egy „friss szellőt” jelent majd az új pozícióban, különösen Közép-Európa számára.
Kallas, aki családi hagyományok alapján is rendkívüli politikai ösztönnel bír, jelenlegi kihívásaival saját országában is szembe kell néznie, ahol az észt gazdaság az utóbbi időben recesszió jeleit mutatta.
Az új megbízatás talán éppen jókor érkezik számára, hogy nemzetközi téren bizonyítson, és az EU diplomáciáját új mederbe terelje, aminek egyik kulcseleme lehet az Ukrajnával szembeni orosz agresszió elleni fellépés.
Kihívások azonban így is várnak rá, beleértve az EU tagállamainak eltérő érdekeit és geopolitikai szándékait.
A megosztottság nem csak Oroszország kérdésében jelentkezhet, hiszen a Közel-Kelet és Kína kérdéseiben is fajsúlyos eltérések figyelhetők meg a tagállamok között.
Mindazonáltal, Kaja Kallas elődjeihez képest szokatlanul határozott fellépéssel kívánja bizonyítani szakpolitikai rátermettségét.
Nemrégiben elutasította Stefano Sannino, a EEAS (Európai Külügyi Szolgálat) vezetőjének maradását, ezzel is hangsúlyozva újfajta megközelítését a diplomáciai vezetésben.
Kérdés, hogy meddig tart ki ez a lendület, és hogyan tud majd navigálni az EU politikai erőterében olyan szereplők mellett, mint Viktor Orbán miniszterelnök, aki időnként ellensúlyozza Kallas javaslatait.
Az 'átalakító dinamika' tapasztalva az Európai Unióban, Kallasnak lehetősége nyílik a nagy asztaloknál érvényesülni.
Minden rajongóra, politikai szövetségesre és ellenlábasra szüksége lesz abban a feladatában, hogy az EU-t egységesítse a megosztottsággal szemben.
Mindezt azonban csak az idő fogja megmondani, ahogyan az is, vajon Kallas nevéhez fűződik-e egy új, hatékonyabb uniós külpolitikai kor.