Energetikai Támogatások: Lehetőségek és Kihívások Magyarországon
Az állami napelemes és otthonfelújítási programok kihasználtsága alacsony, pedig az ország energiatakarékossági céljai kiemelt fontosságúak.
Január 15-én lezárul a Napenergia Plusz Program (NPP) pályázati időszaka, amely a háztartási napelemes rendszerek állami támogatását célozza.
Noha a program több mint egy évig nyitva állt, kérdéses, hogy az eredetileg elérhető 105,8 milliárd forintos keretösszeget sikerül-e teljes mértékben kihasználni.
A keret eddig 20,5 ezer támogatási kérelem elfogadására volt elég, míg a programon előzetesen regisztrált 32 ezer érdeklődő közül sokan megrekedtek a kezdeti lépéseknél.
A jelenlegi helyzet több szempontból is eltér a korábbi energetikai korszerűsítési programoktól.
Az NPP és az Otthonfelújítási Program (OFP) alacsony kihasználtsága mögött számos okodologok húzódhatnak.
Az NPP esetében az energiavisszatérítés szabályainak megváltoztatása csökkentheti a napelemek telepítésének gazdasági előnyeit.
Az OFP pályázatai pedig túl bonyolultak lehetnek, mely elijeszti az érdeklődőket.
Egy másik meghatározó tényező, hogy a potenciális pályázók attól tartanak, hogy a kivitelezők a támogatás összegét beépítik a projekt költségeibe, ami miatt a pályázat gazdasági előnye eltűnni látszik.
A korábbi támogatási programok negatív tapasztalatai szintén aláássák a jelenlegi kezdeményezések iránti bizalmat, különösen akkor, amikor az utófinanszírozás miatt a kifizetések időben csúszhatnak.
Jelentős probléma továbbá, hogy a rezsicsökkentett energiaárak mellett az egyéni költségmegtakarítások nem tűnnek elég ösztönzőnek a programok iránti érdeklődés növeléséhez.
Ez különösen gondot okozhat egy olyan országban, ahol legalább 1,5 millió családi ház energetikai modernizációja szükséges.
A magyar állam által finanszírozott rezsicsökkentés ára már most több mint 4000 milliárd forint, amit végső soron ugyanúgy a lakosság finanszíroz meg közvetve.
Ez az összeg sokkal hatékonyabb felhasználásra találhatott volna például szigetelési támogatások formájában, ami hosszú távon jelentős költségmegtakarítást eredményezett volna az ország energiafelhasználásában.
A jövő év elején várhatóan indul a Vidéki otthonfelújítási program, amely ismét különleges feltételekkel és bonyolult pályázati rendszerrel veheti igénybe, azaz korlátozott számú háztartás számára lesz elérhető.
Ahhoz, hogy ezek a programok sikeresebbek legyenek, elengedhetetlen a háztartások számára nyújtott szakértői támogatás és tanácsadás, valamint a pályázati feltételrendszerek egyszerűsítése, melyek lehetővé tennék az energiahatékonysági beruházások szélesebb körű elterjedését Magyarországon.